Aikido eğitimi bir gurup içerisinde gerçekleşmektedir. Bireyin öğrendiği her tekniği gerçek yaşam koşullarındaki gibi farklı insan profilleri ile test etmesi önemlidir. Bay – bayan, uzun – kısa, şişman – zayıf farklı özelliklere sahip bireylerle eşleşerek teknikleri çalışmak, öğrenim sürecinde hataları daha çabuk fark etmeyi ve düzeltmeyi mümkün kılar. 1999 yılından bu yana eğitim vermekte olan dojomuz yüksek kemerlere sahip birçok öğrenci yetiştirmiştir. Böyle yüksek kemerlerin bulunduğu bir sınıfa dahil olmak, yurt dışından dil eğitimi almaya benzer, eğitimi ivme katar. Derste eşleştiğiniz her bireyle teknikleri çalışırken en üst seviyede deneyimlere sahip olursunuz. Bu nedenle aikido öğrenmek isteyen herkese önce tavsiyemiz geleneksel eğitimin sürdürüldüğü sınıflarımıza katılması yönündedir.
Özel dersin doğru kullanım alanı ancak gurup derslerine ek olarak alındığında olabileceğine inanıyoruz. Hayat temposunun getirdiği yoğunluk kimi zaman derslerin kaçırılmasına neden olabiliyor. Özel dersler ile bu kaçırılan zamanları telafi ederken, sadece kişinin eksiklerine, ihtiyaçlarına göre dizayn edilen ek bir programla eğitimin ihtiyaç oranınca desteklenmesi son derece iyi sonuçlar vermektedir.
Ender olarak da sosyal vy iş hayatındaki statüleri nedeniyle belirli saat aralıklarında yapılmakta olan ders guruplarına iştirak edemeyen veya tanınmışlıkları nedeni ile topluma karışmak konusunda rahat edemeyen kişilerin özel ders taleplerini kabul edebiliyoruz.
Özel ders gerçekten amaca hizmet edecek nedenlerle dizayn edilirse son derece faydalı olabilir. Aksi taktirde eğitimin sadece ticari amaçlarla organize edilen bir pazarlama sistemine dönüşecektir.